Aktualności
CZY ODNAJDZIESZ SIĘ W PRZYSZŁOŚCI?
- 18 września 2019
- autor: Michal Nowicki
- kategoria: AKTUALNOŚCI

✍️Kiedy po raz pierwszy profesor Philip Zimbardo w swojej książce „Paradoks czasu” napisał, iż mamy wpływ na to kiedy umrzemy, zobaczyliśmy w tym głęboko humanistyczną myśl, stawiającą człowieka w roli podmiotu, który posiada poczucie wpływu oraz podejmuje decyzje o swoim stylu życia. A zatem w jaki sposób buduje relacje z innymi, co je, jak odpoczywa, pracuje, kultywuje pasje, w jaki sposób dba o zdrowie. Czy jednak człowiek korzysta z tego prawa, tej możliwości?
To samo podejście tyczy się pracy. Jednej z najważniejszych zmiennych kształtujących nasze poczucie własnej wartości. Czy mamy wpływ na to, jak rozwiną się nasze kariery zawodowe? Oczywiście, że mamy. CZY PODEJMUJEMY SAMODZIELNIE WYZWANIA ZWIĄZANE Z ROZWOJEM? W większości niestety NIE. Dlaczego? „Racjonalnych” powodów jak zawsze jest mnóstwo, chociażby „brak czasu”.
✍️Osobiście często zapoznaję się z wynikami badań. Od czasów studiów stanowią one dla mnie źródło wiedzy, która staje się zaczątkiem dla dalszych obserwacji, decyzji, działań. Wynika z nich, że w ciągu najbliższych 10 lat nastąpią GWAŁTOWNE ZMIANY na RYNKU PRACY w naszym kraju.
Wynikają one z mniejszego przyrostu naturalnego, emigracji, starzejącego się społeczeństwa, wprowadzania rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Automatyzacji ulegnie niemal 45 proc. zawodów, co spowoduje iż ogromna ilość pracowników w naszym kraju będzie musiała przekwalifikować swoje umiejętności ze względu na zajęcie ich części obowiązków przez roboty.
Zmiany technologiczne oraz społeczne, z jednej strony stymulują przebranżowienia, a z drugiej dokonują korekt dotychczas funkcjonujących zawodów.
👉 W ankiecie Accenture, menedżerowie niższego, średniego oraz wyższego szczebla z 14 krajów określili KOMPETENCJE KLUCZOWE wśród poszukiwanych przez nich pracowników.
CO ZATEM ZROBISZ CZŁOWIEKU XXI WIEKU KIEDY JUŻ WIESZ, ŻE BĘDĄ TO:
– umiejętności cyfrowe i technologiczne (42 proc.),
– zdolności tworzenia sieci kontaktów, rozwoju pracowników i współpracy (41 proc.)
– myślenie kreatywne i eksperymentowanie (33 proc.),
– analiza i interpretacja danych (31 proc.),
– opracowanie strategii (30 proc.),
– planowanie i administracja (23 proc.)
Z jednej strony fundamentalnymi będą zdolności do kooperacji z technologiami, a z drugiej UMIEJĘTNOŚCI INTERPERSONALNE, CZYLI TE, KTÓRYCH ROBOT NIE ZASTĄPI, a których nie otrzymujemy w pakiecie genetycznym 👈🏽
🤔 Czy nie warto skupić się na kształtowaniu umiejętności miękkich, kreatywności oraz kompetencji budujących relacje i poczucie zaufania? To właśnie te umiejętności pozwalają stać się na rynku pracy poszukiwanym SPECJALISTĄ – MARKĄ.
Pomyśl…
Miłego dnia ☕️